Atlas Plus

Карневал во Венеција

ВЕНЕЦИЈА | Авион | 17 Февруари | 4 дена | 333 евра

Хотел Lugano 4*

Состанок на групата на Аеродромот во Скопје во 11:45 часот. Полетување за Венеција во 13:10 и слетување во 15:00 часот. Трансфер од аеродромот до хотелот и сместување. Разглед на Венеција: Плоштадот Сан Марко со Базиликата, Дуждевата Палата, ренесансната Саат-кула, Мостот на воздишките… Слободно време за прошетки и уживање во карневалската атмосфера. Ноќевање.

Појадок. Факултативна екскурзија до волшебните острови на венецијанската лагуна – Мурано и Бурано. Ќе присуствувате на едно незаборавно искуство кога “маестро“ создава неверојатни стаклени фигури, каде се продаваат прекрасни рачно изработени стаклени производи и традиционална венецијанска чипка. Прошетката продолжува покрај Каналот Гранде и Мостот Риалто во Венеција, покрај ревиите со карневалски костими на Плоштадот Сан Марко. Препорачуваме да ја насликате венецијанската маска и да ја понесете како сувенир. Во вечерните часови, слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет… Ноќевање.

Појадок. Факултативна посета на Верона – позната по Ромео и Јулија, градот каде се пишуваат најубавите љубовни писма и најдобрите романтични приказни. Разгледување на Верона: Плоштадите Бра, Ербе и Данте, Куќата на Јулија, Амфитеатарот… Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Трансфер до Аеродромот во Венеција. Полетување за Скопје во 15:35 и слетување во 17:15 часот.

 • – Авионски превоз на релација Скопје-Венеција-Скопје со вклучени аеродромски такси
 • – Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40x30x20cm со максимум 10 кг)
 • Трансфер во Венеција од аеродромот до хотелот и обратно
 • Сместување во Хотел Lugano 4* (www.hotellugano.it/en) во Местре на база 3 ноќевања со појадок
 • – Разглед на Венеција
 • – Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

 • – Рачен багаж (уште 1 торба/куфер со димензии 55х40х23cm до 10kg) 1.800 денари
 • – Багаж за чекирање 1 куфер до 20kg 3.000 денари
 • – Факултативен излет до островите Мурано и Бурано и прошетка во Венеција 50 евра
 • – Посета на Верона 50 евра
 • – Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)
 • – Влезници во локалитетите, карти за локален превоз (бродска карта за Венеција 20 евра)
 • – Патничко – здравствено осигурување

НАПОМЕНИ:

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ НА